KIŞ GÜZELİ: YABAN MERSİNİ ve YABAN MERSİNLİ TARİFLERBozcaada’ya yerleştiğimiz tarihlerde –on yıl oldu- ada etrafında yürüyüşler yapmayı çok severdim. Çünkü her yürüyüş beni doğanın tanımadığım yeni güzellikleri ile tanıştırır ve her defasında yeni bir oyuncak bulmuş çocuk kadar sevinmeme sebep olurdu. Dağ tepe yeni rotalar oluşturup o rotalar içinde ilerlerken mevsimine göre harika güzelliklerle karşılaşırdım.Böyle bir yerde yaşamanın güzelliklerinden birisi de bir çalının,bitkinin ya da meyvenin bütün aşamalarına tanık olmak. Sırf merakımdan bazen bir meyvenin peşinde haftada bir aynı bölgeye gitmişliğim vardır. Hiçbir zaman tam bir profesyonel olamadım tabi. Elimde koca bir arşiv olduğunu düşünen dostlara şunu söyleyebilirim. Çoğu zihnimde ve yavaş yavaş aktarılmayı bekliyorlar.

 

Gelelim konumuza. Aslında Yaban Mersini (Vaccinum Myrtillus) ile tanışmamızı anlatmak için yazdım yukarıdakileri. Yaklaşık 9 yıl önce bir yürüyüşümüz esnasında meyveleri ile tanıştım ilk. Siyah-mor kabuklu üzeri buğulu içi çekirdekli enfes kokulu bu çalının yeşil yapraklarının da aynı güzellikte koktuğunu keşfettim sonra. Odunsu saplarının da üstelik... Yaprağını dökmeyen kasım aralık ayında hala üstünde meyve barındıran harika bir kış çalısı olduğunu düşünüyordum. O kıştan beri vazolarımı dallarıyla süslemekten çok zevk alırım. Sonra temmuz ayı gibi çiçek açtığını fark ettim. Gelinlere yaraşır zariflikte çabuk dökülen, kırılgan çiçekleri vardı. Bu dayanıklı meyve bu kadar kırılgan ve zarif bir çiçekten sonra oluşuyordu. Bütün bunlardan sonra çeşitli denemeler yapmaya sıra geldi. Önce reçelini denedim ancak Bozcaada’da yetişen tür şekerle bir araya gelince sertleşiyordu ve çekirdekli dokusu nedeniyle muhteşem bir rengi ve kokusu olmasına rağmen yemesi çok keyifli değildi. Sonra marmelat yapmaya karar verdim. Sizinle marmelat tarifini paylaşacağım. Ardından buzdolabımda saklayıp kurabiyelere, tartlara kattım. Likör yaptım. Dostlarıma da tavsiye ettim. Artık daha çok evin bahçesinde bu çalıdan var ve bu beni çok mutlu ediyor.

Sevgili komşum Bayan Stella’nın bahçesinde oldukça yaşlı bir ağaç var ve kendisi her sabah bahçede çalışırken üç beş koparıp onları afiyetle yemeye devam ediyor. Çok sağlıklı olduğunu okuduğum bu meyvenin yaprakları çay,sapları etlerinize şiş olarak keyif katabilir. Öte yandan bu meyveyle ilgili kaynak arayışımda gördüm ki sadece Sayın Tijen İnaltong’un “Meyve Ağacından Hikâyeler” kitabında bu meyveye yer verilmiş. Onun dışında yerli kaynak bulamadım.İnternet her konuda olduğu gibi bu konuda da sayfalarca bilgi ile dolu. Meraklıları araştırabilir. Şunu da belirtmeliyim. Bozcaada’lı hanımların mutfağında eskiden beri olan bir meyve ve likörü yapılmış çoğunlukla. Öte yandan Finlandiyalı dostum Leena’dan öğrendiğim kadarıyla özellikle av etlerinin yanında sos olarak kullanılan bir meyve. Geyik etinin bu sosla servis edildiğini anlatmıştı bana.Dolayıısyla aşağıda elde ettiğiniz marmelatı sadece kahvaltılarınızda değil,tatlılarınızla,cheescake ve kurabiyelerinizde kullanabilir,damağım yeniliklere açık derseniz rosto ve türevi etlerinizin yanında sos olarak kullanabilirsiniz.Meyveleri ile salatalarınıza ayrı bir lezzet ve görüntü zenginliği katabilirsiniz.
 YABAN MERSİNİ MARMELADI

MALZEMELER:

500 gr Yaban mersini
500 gr  Elma,armut gibi püre elde edeceğiniz bir meyva ya da yabani kuşkonmaz,akdiken gibi başka bir meyva.Ben elma ve Akdiken ile denedim. İkisi de gayet güzel oluyor.
250 gr  Şeker
1 tatlı kaşığı limon suyu

YAPILIŞI:
Yaban mersinlerini yıkayın. Bir tencereye koyarak üzerine 1 su bardağı su ilavesiyle yaklaşık 15 dakika kaynatın. Kaynamanın son 5 dakikasına soyup çekirdek yataklarını çıkardığınız elmaları da ilave edin.Sonra altını kapatıp soğumaya ırakın. Elinizin dayanacağı ısıya geldiğinde hepsini kevgirden geçirip koyuca bir mayi elde edin. Bu mayiyi 250 gr şeker takviyesi( Ben daha az şekerli seviyorum. İsteğe göre şeker miktarı artabilir.Bu koyuluğun artması anlamına gelir.) ile 35-40 dakika kadar pişirip limon suyu ile kestirin. Soğutup kavanozlayın.Afiyet Olsun.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !