Merhaba,Bir süre ara vermek zorunda kaldım. Uzun zamandır sağlık problemlerim vardı.Kronik Böbrek Yetersizliği teşhisi konulmuştu ve 2.5 yıldır diyetlerle,ilaçlarla diyalize girmeden yaşamaya çalışıyordum. Tek çözümü organ nakli olan hastalığımı ayak bileklerimde oluşan ödemi farkedip doktora gidince öğrenmiştim. Şunu söylemek isterim;vücudunuzdaki değişiklikleri iyi takip edin. Bazen çok zararsız görünen ani bir belirti bambaşka bir sorunun erken habercisi olabiliyor.Annem bana böbreğini vermek istedi. Tahliller,testler derken bunda bir sorun olmadığını ,annemin gayet sağlıklı bir verici olduğunu öğrendik. İstanbul Memorial hastanesinde gerçekleşen başarılı bir operasyonla annemden alınan bir böbrek bana nakledildi. Bir hafta hastanede kaldım.Ardından taburcu oldum.Annemin de benim de sağlığımız iyi şimdi.

Uzun bir nekahat dönemi var önümde. Haftalık kontroller,ilaç düzenlemeleri derken zaman akıp gidiyor.15 gün oldu bile...

Yazmak istedim,çünkü organ bağışı ve organ vericiliği çok önemli bir konu. İnsan tek böbrekle gayet sağlıklı bir hayat yaşabiliyor. Ama hiç böbreği yoksa yaşamı çok zorlaşıyor. Özellikle hemodiyalizle beraber haftanın üç günü hastanelerde geçiyor ve çok da zorlu bir süreç.
Sevdiklerinizle paylaşacağınız bir böbrek onlara yeni bir hayatın kapılarını açarken sizin için birine verdiğiniz cansuyu anlamına geliyor.Bir insan ne bundan büyük mutluluk duyabilir ne de bundan büyük sevap kazanabilir.
Bu yüzden herkesi organ bağışına davet ediyorum.Ayrıca diyalizle yaşamını sürdüren herkesi organ bağışı konusunda bilgilendirmek görevimiz olmalı. Hiç unutmuyorum Çanakkale Devlet Hastanesinde beklerken sohbet ettiğim bir teyze yıllardır diyaliz alıyordu ve organ naklini bilmiyordu. Başka bir hasta biliyor ancak çok pahallı bir yöntem olduğunu zannediyordu. Oysa organ nakli eğer bir sosyal güvenliğiniz varsa oldukça ucuz,devlet hastanelerinde ücretsiz yapılan bir operasyon. Özel hastanelerde ise farklı katılım payları ile gerçekleştiriliyor.Bazılarında ameliyat sonrası bakımlar da ücretsiz üstelik.(3 ay gibi)

Eğer yakınları arasında bir organa (karaciğer,böbrek)ihtiyaç duyan varsa hiç çekinmeden organ paylaşmasını öneriyorum.

Bu vesileyle blog okurlarına tekrar merhaba...
Yemek yazı ve fotoğraflarına kaldığımız yerden devam edeceğiz. Şimdilik İstanbul'dan...Sonra tekrar Bozcaada'dan.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !